W tym wpisie przedstawię Wam wszystkie samogłoski krótkie występujące w języku angielskim. Na dobry początek warto powiedzieć, że samogłoski krótkie w przeciwieństwie do samogłosek długich nie mają żadnych dodatkowych symboli – są określane jedynie znakiem fonetycznym, a samogłoski długie mają charakterystyczny dwukropek (np. /i:/ oraz /u:/).
Poniżej znajdują się wszystkie samogłoski krótkie. Podkreślona literka w angielskim słowie wskazuje na umiejscowienie omawianego dźwięku.
ʌ – czyli krótkie ”a” – występujące np. w: ”cup” /kʌp/
æ – dźwięk określany nazwą ”ash” i umiejscowiony pomiędzy ”a” i ”e” – występuje np. w: ”cat” /kæt/
ə – czyli słynna angielska ”schwa”, która pojawia się gdzie chce i jest najzwyklejszym, krótkim polskim ”e” – występuje np. w: ”about” /əˈbaʊt/
ɪ – czyli krótkie ”i” bardzo zbliżone do polskiego krótkiego ”y” – występuje np. w: ”kill” /kɪl/
ʊ – krótkie ”u” – występuje np. w: ”wood” /wʊd/
ɒ – krótkie ”o” – występuje np. w: ”dog” /dɒɡ/
e – czyli krótkie ”e” – występuje np. w: ”bed” /bed/
Jak widać samogłoski krótkie nie są skomplikowane – jeden symbol reprezentuje jeden dźwięk. Troszkę trudniej robi się przy dyftongach oraz tryftongach, które mimo dość nieprzyjaznego wyglądu także są do całkowitego opanowania!
Samogłoski krótkie są ok. Niestety mam jeszcze problem z rozpoznawaniem długich i krótkich samogłosek, ale się podszkolę. :))
PolubieniePolubienie
Cieszę się, że są ok! Pozytywne nastawienie bardzo pomaga szczególnie przy nauce fonetyki. Długie i krótkie też są ok – im więcej praktyki tym lepiej będzie szło! To potwierdzone i sprawdzone info (na sobie). Mogę polecić wpis o wymowie, w którym są świetne narzędzia do rozróżniania dźwięków. Wpis jest: tutaj.
Pozdrawiam, M.
PolubieniePolubienie