Samogłoski krótkie

W tym wpisie przedstawię Wam wszystkie samogłoski krótkie występujące w języku angielskim. Na dobry początek warto powiedzieć, że samogłoski krótkie w przeciwieństwie do samogłosek długich nie mają żadnych dodatkowych symboli – są określane jedynie znakiem fonetycznym, a samogłoski długie mają charakterystyczny dwukropek (np. /i:/ oraz /u:/).

Poniżej znajdują się wszystkie samogłoski krótkie. Podkreślona literka w angielskim słowie wskazuje na umiejscowienie omawianego dźwięku.

ʌ – czyli krótkie ”a” – występujące np. w: ”cup” /kʌp/

æ – dźwięk określany nazwą ”ash” i umiejscowiony pomiędzy ”a” i ”e” – występuje np. w: ”cat” /kæt/

ə – czyli słynna angielska ”schwa”, która pojawia się gdzie chce i jest najzwyklejszym, krótkim polskim ”e” – występuje np. w: ”about” /əˈbaʊt/

ɪ – czyli krótkie ”i” bardzo zbliżone do polskiego krótkiego ”y” – występuje np. w: ”kill” /kɪl/

ʊ – krótkie ”u” – występuje np. w: ”wood” /wʊd/

ɒ – krótkie ”o” – występuje np. w: ”dog” /dɒɡ/

e – czyli krótkie ”e” – występuje np. w: ”bed” /bed/

 

Jak widać samogłoski krótkie nie są skomplikowane – jeden symbol reprezentuje jeden dźwięk. Troszkę trudniej robi się przy dyftongach oraz tryftongach, które mimo dość nieprzyjaznego wyglądu także są do całkowitego opanowania!

4 myśli w temacie “Samogłoski krótkie

  • Martynka pisze:

   Cieszę się, że są ok! Pozytywne nastawienie bardzo pomaga szczególnie przy nauce fonetyki. Długie i krótkie też są ok – im więcej praktyki tym lepiej będzie szło! To potwierdzone i sprawdzone info (na sobie). Mogę polecić wpis o wymowie, w którym są świetne narzędzia do rozróżniania dźwięków. Wpis jest: tutaj.
   Pozdrawiam, M.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.