Wymowa, wymowa, wymowa i jak nad nią pracować?

Tyle się mówi o wymowie, o tym jaka jest ważna i jak się jej poprawnie uczyć. Wiemy, że powinniśmy ćwiczyć wymowę pojedynczych dźwięków, potem przejść do ćwiczenia wyrazów, a na końcu do intonacji wyrażeń oraz całych zdań. W skrócie – wszystko po kolei i w odpowiednim dla nas czasie.

Nauka poszczególnych dźwięków jest niezwykle istotna. Dlaczego? Wszystkie dźwięki tworzą słowa, słowa tworzą zdania, a żeby wszystko brzmiało tak jak powinno brzmieć to musimy opanować główną składową mowy – dźwięki! Ale.. od czego zacząć naukę dźwięków? No cóż.. żeby poprawnie nauczyć się dźwięków, musimy zapoznać się z alfabetem fonetycznym. To właśnie znajomość alfabetu fonetycznego pozwala nam na dostrzeżenie ważnych różnic w słowach, które niby mają „w środku to samo”. To prawda, że ”cut”, ”cat” oraz ”card” brzmią jakby w środku miały to samo, ale ich transkrypcja wygląda następująco:

wymowa

Każde z powyższych trzech słówek ma w sobie inny dźwięk reprezentowany innym symbolem fonetycznym.  Tutaj odsyłam do wpisu o parze minimalnej i o tym jakie rzeczy się w niej dzieją i dlaczego to wszystko jest takie ważne.

Skoro wiemy, że dźwięki są ważne.. to jak się ich uczyć?

Po pierwsze: słowniki, słowniki i jeszcze raz słowniki. Obojętnie czy będzie to słownik papierowy czy słownik online. Ogromną zaletą słowników online jest możliwość odsłuchania słowa w wersji amerykańskiej oraz brytyjskiej (właśnie dlatego troszkę je faworyzuję). O słownikach już kiedyś pisałam – opisałam, z których słowników papierowych oraz słowników online korzystam.

Po drugie: witamy w dobie super narzędzi online. A tak na poważnie to urządziłam sobie małe internetowe poszukiwania i znalazłam dwie rzeczy warte uwagi oraz wypróbowania: Phonemic Chart oraz Pronunciation Tips.

Phonemic Chart prosto z British Council to świetne narzędzie do ćwiczenia poszczególnych dźwięków. Wystarczy kliknąć odpowiedni dźwięk by go odsłuchać. Co więcej, po naciśnięciu strzałki w prawym górnym rogu każdego dźwięku pokazują nam się różne warianty umiejscowienia danego dźwięku w słowie.

phonemic chart

Pronunciation Tips z BBC Learning English to świetna strona (niestety już nieaktualizowana) z krótkimi filmikami skupiającymi się na poszczególnych dźwiękach. Po stronie poruszamy się wybierając dźwięk, który nas interesuje i jesteśmy od razu odsyłani do filmu. Mamy również możliwość pobrania materiałów np. spisu dźwięków języka angielskiego, który może być bardzo pomocny na początku przygody z fonetyką.

pronunciation tips

 

Jak upewnić się, że wypowiadamy słowa poprawnie? Najprościej porównać swoją wymowę z wymową native speaker’a języka angielskiego (czyli z osobą, która posługuje się angielskim jako językiem ojczystym). Można się nagrać i samemu dokonać analizy na podstawie nagrań native speaker’ów (np. na YouTube) albo po prostu znaleźć osobę, która pomoże nam w takiej ocenie. Ale znaleźć taką osobę jest bardzo ciężko.. Wcale nie! Jest mnóstwo forów, stron internetowych czy nawet aplikacji, których celem jest wymiana języka!

Podsumowując – szlifujmy wymowę! Bo co nam po trudnych i wyniosłych słowach jeśli nie potrafimy ich wymówić? I tak jak pisałam na początku – powolutku, po kolei, wszystko w swoim czasie. Zacznijmy od ”cat” /kæt/, przejdźmy do ”catalogue” /ˈkæt.əl.ɒɡ/ i dopiero potem mierzmy się z ”caterpillar” /ˈkæt.ə.pɪl.ər/.

Jeżeli znasz podobne „miejsca do ćwiczenia wymowy”, masz swój własny sposób na naukę wymowy, a może po prostu chcesz dodać od siebie coś całkowicie innego – przedstaw to w komentarzu! 🙂

 

 

 

7 myśli w temacie “Wymowa, wymowa, wymowa i jak nad nią pracować?

  1. ~Leseratte pisze:

    Koniecznie muszę sprawdzić te stronki! Wydają się być bardzo pomocne. Zwłaszcza, że im więcej słówek się poznaje, tym więcej brzmi podobnie… Angielski jest teoretycznie łatwy, ale też łatwo można się przejęzyczyć.

    Polubienie

    • Martynka pisze:

      Witam.
      Te stronki na pewno Ci się przydadzą! Są łatwe w obsłudze i przede wszystkim zawierają przydatny materiał. I to prawda – bardzo łatwo o przejęzyczenie. Podczas mówienia zwracać uwagę powinniśmy na wszystko, lecz na szczęście ludzie wiedzą, iż można się przejęzyczyć i czasami taka wpadka uchodzi płazem. 🙂
      Pozdrawiam cieplutko, M.

      Polubienie

    • Martynka pisze:

      Witam.
      Wszystko jest do opanowania! Wystarczy chcieć i mieć czas na ćwiczonka – z doświadczenia wiem, że trudniej jest ze znalezieniem chęci. Więcej postów w planach – mam nadzieję, że spełnią wymagania. Zapraszam do siebie ponownie!
      Pozdrawiam, M.

      Polubienie

  2. ~L.B. pisze:

    Rzeczywiście niektóre wyrazy jak się je wymawia to brzmią bardzo podobnie, żeby nie powiedzieć tak samo, a jednak inaczej się je pisze. Jak właśnie mam problem z przeczytaniem to Google Tłumacz odsłuchuję i po problemie xD. W sumie korzystanie ze słowników online jest szybsze. Po prostu. Bardzo przydatny wpis, który dobrze się czyta i się rozumie, co ważne. 😉
    Pozdrawiam serdecznie!

    Polubienie

    • Martynka pisze:

      Witam.
      Ba, one brzmią super-ekstra podobnie i dlatego trzeba na nie zwracać uwagę! 🙂 Odsłuchiwanie jest bardzo pomocne w nauce każdego języka. Niesie za sobą imitowanie, powtarzanie danego dźwięku, słowa, a to przecież pierwsze kroki w nauce!
      Co do Google Tłumacza to nie mam rozeznania (po prostu go nie używam), ale słowniki online, które podawałam są bardzo konkretne i można na nich w 100% polegać. Dziękuję za miłą opinię!
      Pozdrawiam ciepło, M.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.