Angielska choinka ma swój początek..

Kiedy po raz pierwszy ubrano choinkę w Wielkiej Brytanii? Brytyjczycy od ponad 150 lat ubierają choinkę – jak większość narodów, które obchodzą Boże Narodzenie, a strojenie choinki przywiozła ze sobą królowa Charlotta, pochodząca z Niemiec małżonka Jerzego III – w grudniu 1800 roku po raz pierwszy przyozdobiła ona niewielkie cisowe drzewko, ale..

xmas tree (1)

..warto wspomnieć tutaj o legendzie związanej z pierwszą przystrojoną choinką przez Marcina Lutra (również Niemca).  Pewnej nocy w roku 1536 Luter przechadzał się w sosnowym lesie w Wittenberg i zobaczył sosny na tle przepięknie błyszczących gwiazd. Podobno to właśnie ten widok – sosen przyodzianych w gwiazdy – zainspirował go do ozdobienia jodły świeczkami.

A jak konkretnie wyglądała sytuacja z królową Charlottą i udekorowaną choinką? Przybyła ona wraz ze swoimi tradycjami w 1761 do Anglii by poślubić króla Jerzego III. Z dzieciństwa pamiętała gałązki cisowe w swoim domu i postanowiła to samo zrobić w angielskim zamku Windsor. Cisowy konar zajął miejsce w jednej z największych sal zamku, a królowa Charlotta wraz z damami dworu przyozdobiła go między innymi w biżuterię, świeczki, bombki, słodycze oraz zabawki. Arystokracja była zaskoczona widokiem ozdobionego konaru – było to dla nich całkowicie nowe zjawisko! Ba, była to dla nich prawdziwa sensacja jak na 1800 rok.

Konar konarem, ale była mowa o pierwszym drzewku.. W tym samym roku królowa Charlotta i Jerzy III planowali bożonarodzeniowe przyjęcie dla dzieciaków w Windsor. Charlotta chciała podarować dzieciom coś wyjątkowego, coś czego nigdy wcześniej nie widziały i co sprawi im ogromną radość.. Wpadła na pomysł by zamiast cisowego konaru wciągnąć do zamku całe drzewo! Ogromnego cisa postawiła w salonie, udekorowała bombkami i owocami, a u jego stóp położyła mnóstwo prezentów dla dzieci. Dzieci posmakowały magii Świąt dzięki królowej, a jeden z jej biografów, dr John Watkins, opisał całe to wydarzenie jako „całkiem przyjemne” dla uczestniczących w nim dzieci.

Od tej pory udekorowane drzewko iglaste zaczęło pojawiać się w domach w Wielkiej Brytanii – wszystko zaczęło się oczywiście od domostw bogatszych i wędrowało po całym kraju niosąc radość i magię Świąt absolutnie każdemu.

Jak dobrze, że choinka przywędrowała i do nas!

 

xmas penguins (1)

Życzę Wam wszystkim cudownych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego dobrego w 2018 roku!  Wszystko jeszcze przed nami.

39 myśli w temacie “Angielska choinka ma swój początek..

  1. Greenelka pisze:

    Cześć Martynko, jak zwykle ciekawe wiadomości u Ciebie, zawsze okazuje się, że tyle rzeczy jest na świecie, o których nie wiem 🙂
    A co do choinki, najbardziej kocham sosnę. W lesie i w ogrodzie…
    Pozdrowienia serdeczne

    Polubienie

    • Martynka pisze:

      Cześć! 🙂 Cieszę się, że udaje mi się czymś nowym zaskoczyć. 🙂
      Mi bardzo podoba się świerk srebrny, ale z wyglądu. Co do zapachu.. to również wybrałabym sosnę – jej intensywny i odświeżający zapach jest naprawdę wyjątkowy.
      Pozdrawiam cieplutko, M.

      Polubienie

  2. Igomama pisze:

    Martynko, u nas też sztuczna choinka, ale jakoś nam to nie przeszkadza.
    Też ładna, a igieł nie gubi. Piękne historie nam opowiedziałaś.
    Dobre serce miała królowa Charlotta, skoro chciała podarować dzieciom coś tak niezwykłego…
    Gdyby wiedziała, jak przyjął się jej nowatorski pomysł. 😉

    Polubienie

    • Martynka pisze:

      Czasami to i sztuczna choinka gubi igły, ale to już trzeba mieć pecha! Moja babcia ma sztuczną choinkę i zawsze trochę się zielonych „igiełek” posypie.
      No tak – teraz udekorowana choinka to teraz ozdoba każdego domu, w którym goszczą Święta Bożego Narodzenia. 🙂
      A co do królowej Charlotty – to jest ona bardzo ciekawą postacią. Interesowała się roślinami (sterlicja królewska ma nazwę na jej cześć) i sztuką, działała w sierocińcach.. Dobre serducho okazywała na każdym kroku. 🙂

      Polubione przez 1 osoba

  3. Rebel pisze:

    Dlaczego mnie nie dziwi to, że wszystko zapoczątkował Marcin Luter… 😀
    Potem cofnięcie się aż do konaru, a następnie powrót do drzewka. No piękna historia.A pomysł na prezenty pewnie zaczerpnęła od legendy o św. Mikołaju.

    Polubienie

  4. haniamrok pisze:

    Martynko, serdecznie dziekuję za życzenia! Na ostatni dzień Świąt przyjmij jeszcze najlepsze, najszczersze życzenia szczęścia, radości, pomyślności wszelkiej, a w Nowym Roku – oby Ci się darzyło!!!
    Bardzo fajny wpis o choince. Ja też od kilku lat ozdabiam światełkami dwa cisy przed domem ! A w domu mam w tym roku konar jodły z ogrodu, który wyrósł na kształt choinki. I cieszę się, że jodła, bardzo duża, nadal rośnie 🙂

    Polubienie

    • Martynka pisze:

      Dziękuję Haniu kochana! Mam nadzieję, że Święta miałaś przepiękne, a Nowy Rok spełni wszystkie marzenia! 🙂
      Ozdobione cisy na pewno są zjawiskowe. Ciekawa jestem jak wygląda ten konar jodły, bo jeszcze takiego u nikogo nie widziałam!
      Buziaki, M.

      Polubienie

      • haniamrok pisze:

        Martynko, ten konar wygląda jak normalna choinka, z nieco krzywym pniem i nie bardzo symetryczna. Dawno temu (z 10 lat) wycięliśmy czubek jodły (tzw. przewodnik) na choinkę wtedy. Od tamtego czasu jodła próbuje „odzyskać ” czubek wyprowadzając w górę gałęzie boczne i tworząc nowe przewodniki. W tym roku ucięliśmy 3 takie konary, przy okazji skracając bardzo wysokie drzewo. Postaram się wstawić zdjęcie ubranej choinki na moim blogu, sama zobaczysz, zwykła choinka 🙂

        Polubienie

        • Martynka pisze:

          No w końcu zobaczyłam jak wygląda konar jodły! Bardzo Ci za to dziękuję i muszę przyznać, że wygląda normalnie i pięknie go przyozdobiłaś!
          Ciekawość zaspokojona więc mogę szukać innych zagwozdek. 🙂

          Polubienie

  5. Mozaika Rzeczywistości pisze:

    Życzę Tobie i bliskim wszystkiego co najlepsze, spokoju, dużo zdrowia, a w Nowym Roku pozytywnych wyzwań, spełnienia marzeń i powodzenia w różnych sprawach.

    Bardzo podobają mi się takie ciekawostki, skąd dana tradycja pochodzi.

    Kiedyś miałem okazję nieco obcować ze starym angielskim, też mało co zrozumiałem, mimo przekładu obok na nowszy nieco język. To nieco jak ze staropolskim moim zdaniem, brzmi ciekawie, jednak trudno zrozumieć coś.

    Pozdrawiam!

    Polubienie

    • Martynka pisze:

      Bardzo dziękuję! I jeszcze raz – oby te Święta były pełne radości i ciepła, a Nowy Rok.. jaki tylko Ty i Twoja rodzina sobie wymarzycie!
      Cieszę się, że trafiłam z ciekawostką – mnie bardzo często nachodzą i dręczą pytania „skąd to się wzięło”. 🙂
      O staroangielskim troszkę uczyłam się na studiach – ale żeby go zrozumieć w pełni musiałabym pójść na kierunek skupiony tylko na nim! 🙂
      Pozdrawiam i ślę mnóstwo ciepła, M.

      Polubienie

  6. L.B. pisze:

    Charlotta to całkiem ładne imię. Tak samo jodła jest super, chyba najbardziej mi się podoba ze wszystkich iglastych drzew, albo po prostu mi się z czymś dobrym kojarzy, dlatego ją lubię. Ja sobie nie wyobrażam świąt bez choinki. Wystarczy, że są bez śniegu. Wszystkiego dobrego Ci życzę, wesołych i zdrowych, miło spędzonych Świąt Bożego Narodzenia. 😉 Ps. fajnie tu też w tym nowym miejscu. Nazwa świetna. ;D

    Polubienie

    • Martynka pisze:

      Ja bardzo lubię świerk srebrny – ma przyjemny kolor. Gdy suszyłam gałązkę świerku na kaloryferze.. mój kot go wyniuchał i gdzieś przetransportował. Paskud rudy!
      Choinka dzielnie niech zastąpi nam śnieg – na pewno jej się uda. 🙂
      Dziękuję za cudowne życzenia i również życzę Ci pięknych, rodzinnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!
      Ślę mnóstwo buziaków!
      (P.S. Cieszę się, że nazwa się podoba – uff! Trochę nad nią główkowałam.. :D)

      Polubienie

  7. Adam pisze:

    Pięknie!
    Dobrze przeczytać jakie ta przepiękna tradycja miała początki.
    Miło się to czyta w ten przed wigilijny dzień spoglądając na choinkę, która stoi w pokoju.
    Pozdrawiam i życzę przeszczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia 🙂

    Polubienie

    • Martynka pisze:

      Jednak zaskoczyłam wpisem – cudnie. 🙂
      U nas w tym roku sztuczna – wcześniej zawsze mieliśmy żywe choinki, a tu taka zmiana. Ważne, że ma się kto z pięknej choinki cieszyć!
      Ślę mnóstwo uścisków i życzę pięknych Świąt.. i dobrego Nowego Roku! 🙂

      Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.