Angielskie liczby – co w nich siedzi?

No właśnie – co? Wiemy, że język angielski pełen jest przeróżnych ciekawostek związanych ze słownictwem, wymową, historią, ale dzisiaj skupimy się na angielskich liczbach. Liczby także chowają w sobie interesujące fakty!

numbers (1)

 

  • Four” (cztery) to jedyna angielska cyfra, która ma taką samą liczbę liter jak jej wartość. W języku hiszpańskim identyczna sytuacja jest z „cinco” (pięć).
  • Liczba ”forty” (czterdzieści) to jedyna angielska liczba, której litery są w porządku alfabetycznym.
  • One” (jeden) ma także literki w porządku alfabetycznym, ale.. od końca.
  • Litera „a nie pojawia się w liczbach od 0 do 999.. Pojawia się dopiero w ”thousand” (tysiąc).
  • Litera „bpojawia się dopiero w liczbiebillion” (miliard).
  • Od 0 do 99 w języku angielskim możemy liczyć bez litera”, „b”, „c” oraz „d” – w tych liczbach te literki nie występują.
  • Jeżeli stworzysz słowo ”twelve” (dwanaście) w grze Scrabble, otrzymasz 12 punktów (bez pól bonusowych!).

 

 

Znasz jakieś inne ciekawostki związane z liczbami w języku angielskim? A może w innym języku?

W komentarzach pojawiło się odniesienie do japońskiego oraz do Indonezji –  pani Ewo, serdecznie dziękuję za ubogacenie tematu liczb w różnych językach!

30 myśli w temacie “Angielskie liczby – co w nich siedzi?

  1. ~Haniamrok pisze:

    Przeczytałam i myślę, że uczniów takie ciekawostki mogą zaciekawić (może szybciej się nauczą? ). Ale dla mnie (wybacz), to trochę „cyrkowe” ciekawostki. Cyfry, liczby to nie moja specjalność, jestem dyskalkulem(i chociaż zdałam maturę z matematyki, to do tej pory liczę na palcach). W rosyjskim jest liczba 40 zupełnie niepodobna do innych liczb i niepodobna do słowiańskich odpowiedników. Brzmi – „sorok”. I ciekawostką jest, skąd taka nazwa. Otóż w dawnych czasach myśliwi sprzedawali handlarzom skórki upolowanych zwierząt: sobolowe skórki wiązali po 40 sztuk. Taki pakunek nazywał się sorok. I tak ta nazwa przeniosła się na liczbę 40, (która kiedyś brzmiała podobnie jak nasze czter-dzieści). Innych „hokus-pokus” o liczbach, cyfrach, nie znam. 😉

    Polubienie

    • Martynka pisze:

      No tak – nie są to ciekawostki szczególnie związane z językiem, ale też nie są kompletnie bezsensowne. 🙂 Co do liczenia – mam problem z liczeniem w pamięci i idzie mi ono bardzo opornie i ciężko. Jak mam kartkę to sobie poradzę bez problemu, ale w pamięci – tragedia! Czasami również odliczam na szybko na palcach, bo wiem, że wtedy się nie pomylę .:D
      Rosyjska liczba i jej historia mnie zachwyciły! Biedne sobole.. Takie śliczne zwierzątka.
      Pozdrawiam serdecznie, M.

      Polubienie

  2. ~L.B. pisze:

    Ale sypnęłaś garstką ciekawostek! Fajne są. To z dwunastką mi się najbardziej spodobało. Jeśli billion to miliard po angielsku, to jak jest bilion? Miliard?
    Wszystkiego dobrego, M. 😉

    Polubienie

  3. ~Ewa (Ind) pisze:

    W japońskim „ni” i „san” ilość głosek (bo przecież zapisują to inaczej) to wartość liczby.
    Indonezyjskie jeden to satu, dwa- dua.
    Mówimy seratus na sto, ale dwieście to dua ratus.
    Analogicznie: seribu – tysiąc, dua ribu- dwa tysiące.
    Przy okazji zauważyłam, że po polsku mamy jedno słowo na określenie setek. W innych językach mówimy dwie setki, trzy setki itd.

    Polubienie

  4. ~Carmen pisze:

    Ładnie!! Czekam na dalsze wpisy o ciekawostkach 😉 Sama ciekawostek o liczbach w językach nie znam, ale liczby palindromiczne są bardzo ciekawe – to liczby, które czytane z lewej do prawej i z prawej do lewej są takie same na przykład- 8228, 616 itd. 🙂

    Polubienie

    • Martynka pisze:

      Ciekawostek na pewno będzie więcej! A liczby palindromiczne faktycznie są super! W języku również mamy zjawisko palindromu – jest to napis, który czytany z każdej strony brzmi tak samo np. „Kobyła ma mały bok”. Swojego ulubionego angielskiego palindromu nie podam, ale już jakiś czas planuję o nich wpis. 🙂
      Pozdrawiam serdecznie, M.

      Polubienie

  5. ~jotka pisze:

    Nigdy o tym nie pomyślałam, dopiero, gdy przeczytałam u Ciebie…
    Zwróciłam uwagę, że np. 4 stosuje się zamiast „for” czyli 4 you 🙂
    Chyba będę wykorzystywać Twój blog na zajęciach z uczniami 😉 Przed Tobą więc ważna misja 😉

    Polubienie

    • Martynka pisze:

      Trafna uwaga z użyciem czwórki zamiast słowa ”for”! W podobnym kontekście można spotkać także inne liczby np. 8 w ”gr8” i ”w8” (jako ”great” i ”wait”) oraz 2 w ”me 2” (jako ”me too”) itp. itd.
      A co do korzystania z mojego bloga podczas zajęć z uczniami.. to bardzo dziękuję za takie wyróżnienie. 🙂 Misja przede mną ważna i poważna, ale postaram się jej sprostać!
      Pozdrawiam serdecznie, M.

      Polubienie

  6. ~Igomama pisze:

    Ojej:)
    Jakie fajne te ciekawostki!
    I kto by pomyślał, że tak popularna litera jak „a”pojawia się dopiero przy tysiącu?
    Zresztą „b” okazuje się jeszcze rzadszym okazem!

    Niestety sama nie podzielę się podobnymi ciekawostkami, bo jakoś nigdy dotąd nie przyszło mi do głowy, by w ten sposób patrzeć na liczby.
    Szkoda, bo to świetna metoda uczenia się i zapamiętywania.

    Polubienie

    • Martynka pisze:

      Super, że się spodobały! Ostatnio zaczęłam się zastanawiać nad liczbami w języku angielskim i sporo poszperałam i takie rzeczy znalazłam. 😀 Niestety większej ilości ciekawostek o liczbach w języku angielskim (i innych) nie znam, ale może ktoś z czytelników czymś nas zaskoczy!
      Pozdrawiam, M.

      Polubienie

  7. ~przem.k pisze:

    fajne! 🙂 o tej literze a to kiedyś mówiła mi pani z angielskiego w gimnazjum, ale reszty napewno nie znalem..zastanawiam się jak to wyglada w jezyku polskim ale to juz zapytam paniaz polskiego:) pozdrawiam

    Polubienie

    • Martynka pisze:

      Koniecznie daj znać, co powiedziała Twoja nauczycielka polskiego! Ciekawa jestem czy język polski również ma takie literowe ciekawostki związane z liczbami.. Aż sama poszukam i napiszę jeżeli coś znajdę. 🙂
      Pozdrawiam, M.

      Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.