Rodzajniki w języku angielskim

W języku angielskim wszystkie rzeczowniki policzalne w liczbie pojedynczej mają swój rodzajnik. Może być on rodzajnikiem nieokreślonym – ”a” lub ”an” albo rodzajnikiem określonym – ”the”.

Rodzajniki nieokreślonea” oraz ”an” są stosowane gdy mówimy o jakiejś rzeczy po raz pierwszy i jest to dla nas po prostu „jakieś”, czyli całkowicie nieokreślone:

This is a cat. – To jest kot.

 

This is an apple. – To jest jabłko.

Rodzajnika nieokreślonego nie użyjemy gdy mówimy o liczbie mnogiej, jeśli mówimy o ilości (np. ”many”, ”some”), przed rzeczownikami niepoliczalnymi oraz jeżeli mamy zaimek dzierżawczy (coś jest czyjeś – ”his”, ”her”, ”our”).

Z rodzajnikami nieokreślonymi ”a” oraz ”an” należy uważać, bo nie możemy ich stosować zamiennie. Zasada jest taka, iż rodzajnik ”a stawiamy przed rzeczownikami rozpoczynającymi się od spółgłoski, natomiast rodzajnik ”an przed rzeczownikami rozpoczynającymi się na samogłoskę. Przy angielskich samogłoskach również musimy być czujni. Angielskie samogłoski to: a, e, i, o oraz u. Natomiast y nie jest angielską samogłoską przez to, że jest wymawiana jako /j/, a więc rzeczownik ”a yeti” jest jak najbardziej poprawny! W języku angielskim zwracamy uwagę na pierwszy dźwięk (głoskę) pojawiający się w słowie dlatego mamy m.in.an hour” oraz ”a university”:

 • an artist – artysta
 • an hour – godzina (dlaczego ”an”? bo h jest tutaj nieme, a pierwszym dźwiękiem jest samogłoska)
 • an orange – pomarańcza
 • an umbrella – parasol
 • a banana – banan
 • a student – uczeń
 • a university – uniwersytet (dlaczego ”a”? bo w wymowie mamy na początku spółgłoskę)
 • a yeti – yeti (dlaczego ”a”? bo mamy spółgłoskę jako pierwszy dźwięk oraz y nie jest angielską samogłoską)

Rodzajnika określonegothe używamy do konkretnego rzeczownika, przedmiotu, zwierzaka – ”the cat” oraz ”the apple” odnoszą się wtedy do konkretnego kota i jabłka. Przy kontynuowaniu opisu kota ”a cat” przejdziemy w ”the cat” – bo wtedy mamy na myśli tego konkretnego, wspomnianego przez nas przed chwilą futrzaka i koniec kropka:

This is a cat. The cat is lazy and fat. – To jest kot. Kot (konkretny) jest leniwy i gruby.

 

This is an apple. The apple is red and tasty. – To jest jabłko. Jabłko (konkretne) jest czerwone i smaczne.

Rodzajnik określony ”the” jest wyjątkowy nie tylko przez fakt, że określa daną rzecz konkretnie. Można go używać przed rzeczownikami policzalnymi w licznie pojedynczej i mnogiej oraz przed rzeczownikami niepoliczalnymi. Do tego przedimka wrócimy już niedługo z masą konkretnych przykładów. 🙂

 

 

SPRAWDŹ SIĘ!

Rodzajniki – te małe słówka są bardzo istotne i pominięcie ich jest traktowane jako błąd. Jeżeli chcesz sprawdzić swoją znajomość rodzajników – koniecznie skorzystaj z dwóch quizów i zerknij w krótkie ćwiczenia, które przygotowałam. 🙂

 

QUIZY (po 15 pytań – 80 sekund):

ĆWICZENIA DO WYDRUKOWANIA (z kluczem):

 

23 myśli w temacie “Rodzajniki w języku angielskim

 1. PKanalia pisze:

  wspaniała lekcja, mój angielski jest tak koszmarnie zmanierowany, mocno „pod intuicję”, w różnych klimatach używany, że jest ona, ta lekcja, dla mnie wartością… trochę jednak mi brakuje wyjaśnienia kwestii „the” w liczbie mnogiej… na przykład „the cats”… czy chodzi o jakąś konkretną zbiorowość kotów /na przykład kolonia kotów w rzymskim Colosseum/, czy o wszystkie koty, jako takie… intuicyjnie czaję ten temat, ale jednak nie do końca…
  p.jzns :)…

  Polubienie

  • Martynka pisze:

   Mój również opiera się w wielu aspektach na intuicji. 🙂 Ostatnio się w tym utwierdziłam przy różnicy z ”in”, ”at” oraz ”on”. Nie mam żadnych problemów przy zastosowaniu tych przyimków w zdaniach (np. z datą, rokiem, godziną), ale miałam problem z wytłumaczeniem, co wstawiamy gdzie. Na szczęście podratowałam się tabelą i przygotowałam się dobrze do tych zajęć. 🙂
   ”The cats” – mogłoby odnieść się do konkretnej grupki kotów, o której aktualnie mówimy. Jeżeli chodzi o koty ogólnie to powiemy np. ”Cats like to eat” z założeniem, że absolutnie wszystkie koty świat lubią jeść.
   Do zastosowania ”the” jeszcze wrócimy. 🙂
   Pozdrawiam cieplutko!

   Polubione przez 1 osoba

 2. L.B. pisze:

  To w sumie nie jest jakieś trudne, a sprawia kłopot. Mi sprawiało, bo mi się myliło, a potem to już w sumie nie miałam do czynienia. Da się jednak ogarnąć.

  Polubienie

 3. Beatrycze pisze:

  Powiem szczerze, że w szkole nie miałam z tym większego problemu. Aczkolwiek, jak tak teraz czytam po paru latach to się troszkę pozapominało.
  Czasami warto sobie coś przypomnieć.
  A i pamiętam, że w kciążce też był przykład jabłka i kota 😀 Niech żyje pamieć fotograficzna!
  A co do opisu kota, powinnaś dać Garfielda 😀 idealnie by pasował 😀
  Pozdrawiam!

  Polubienie

  • Martynka pisze:

   Jabłko bardzo często pojawia się przy wprowadzaniu rodzajników. Bardzo znane słówko i w dodatku zaczyna się na „a” więc zapamiętanie pojawiania się ”an” powinno być łatwiejsze.
   Oj, Garfield pasowałby jak ulał.. ale prawa autorskie! 🙂 Jestem bardzo czujna jeżeli chodzi o źródła, z których czerpię „oprawę graficzną” – po co sobie robić niepotrzebne kłopoty?
   Mój kocurek też wstrzeliłby się w to przykładowe zdanie, ale uparcie twierdzę, że akurat on nie jest gruby, lecz puszysty. Najwyżej można go nazwać „grubciem”, ale nigdy „grubasem”! 😀
   Pozdrawiam, M.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.