Para minimalna, a jednak maksymalna. Dlaczego?

Dzisiejszy wpis będzie o parze minimalnej i o tym dlaczego nazywam ją także parą maksymalną. Jak coś co określane jest „minimalnym” może być także „maksymalne”? Odpowiedź jest prosta i zaraz do niej dotrzemy!

Na początek warto wspomnieć, że wszelkie fonemiczne różnice w danym języku mogą zostać zaprezentowane poprzez pary i zbiory słów. Jeżeli dwa słowa różnią się jedynie jednym fonemem to nazywamy je parą minimalną (ang. ”minimal pair” /ˈmɪn.ə.məl  per/). Przykładem takich słów mogą być ”pat” /pæt/  oraz ”bat” /bæt/, w których fonem różniący je znajduje się w tej samej pozycji – mowa tutaj o fonemach /p/ oraz o /b/. Możemy zatem stwierdzić, że ”pat” oraz ”bat” są parą minimalną według zasad fonetyki języka angielskiego. Łatwe prawda?

Innymi przykładami par minimalnych są między innymi:

  1. fan” /fæn/ oraz ”van” /væn/
  2. bet” /bet/ oraz ”bat” /bæt/
  3. site” /saɪt/ oraz ”side” /saɪd/

Powyższe pary minimalne są używane w nauczaniu języka angielskiego jako języka obcego. A dlaczego właśnie te pary? Cóż, George Yule w swojej książce ”The Study of Language” twierdzi, iż to właśnie te pary pomagają uczniom w wykształceniu umiejętności rozumienia różnic w znaczeniu słów, które różnią się w tak delikatnym stopniu. Co więcej, powiedziałabym, że przedstawianie takich zestawów słów przyciąga naszą uwagę i nakierowuje ją na odpowiedni tor – a to wyostrza nasze zmysły i skupiamy się na tak drobnych, a jednocześnie istotnych różnicach.

Mamy parę minimalną, a co jeżeli takich słów jest więcej niż dwa? Jeżeli zdołamy uzbierać grupę słów, które różnią się jednym fonemem (pamiętajmy, że ten fonem powinien być w takiej samej pozycji w każdym słowie np. na jego początku, na drugim miejscu, na końcu) to powstaje nam coś większego, czyli grupa minimalna (ang. ”minimal set” /ˈmɪn.ə.məl  set/). Grupa, zbiór, zestaw minimalny.. Nazwijmy to jak chcemy – ważne żebyśmy wiedzieli o co chodzi! Jak wygląda ”minimal set”? A na przykład tak:

minimal pair (1).jpg

Innym zestawieniem mogą być słowa: ”pig”, ”big”, ”rig”, ”fig”, ”dig” oraz ”wig”. W ich przypadku zmianę mamy na końcu słowa. Moim ulubionym przykładem takiego zbioru są: ”kitten”, ”bitten” oraz ”mitten”. Dlaczego? Bo mamy kota, który gryzie rękawiczkę, a to baaardzo słodkie zestawienie.

A dlaczego parę minimalną traktuję jako parę maksymalną? Przez wzgląd na to, ile możemy tworzyć zestawień słów różniących się tylko jednym fonemem. Liczba zestawów minimalnych z pewnością byłaby ogromna i można je tworzyć w nieskończoność – mamy więc maksymalne możliwości i dlatego będę głosić na prawo i lewo, że MINI jest nowym MAXI. 🙂

14 myśli w temacie “Para minimalna, a jednak maksymalna. Dlaczego?

  1. ~Koralina pisze:

    jak dobrze rozumiem to get met set wet takze moga byc tym minimal set?? chodzi o roznice w tak jakby jednym dzwieku (tym fonemie) w tym samym miejscu i mozna ukladac pary i grupy 🙂

    Polubienie

    • Martynka pisze:

      Witam.
      Zapis fonetyczny podanych przez Ciebie słów jest następujący: /get/, /met/, /set/, /wet/. I tak jak napisałaś – podane przez Ciebie słowa różnią się jednym fonemem na pozycji pierwszej. 🙂 Do podanych przez Ciebie słów można jeszcze dodać ”let” /let/, ”pet” /pet/, ”bet” /bet/, ”net” /net/, ”jet” /dʒet/, ”vet” /vet/, ”yet” /jet/.
      Pozdrawiam i zapraszam ponownie, M.

      Polubienie

  2. ~L.B. pisze:

    Tak jak przeczytałam to, co napisałaś to wydaje się to nietrudne, zestawia się te wyrazy razem, one podobnie brzmią, ale nie wiem czy nie miałabym problemu w praktyce, tudzież w jakimś zadaniu. A ten przykład z kotem to świetny! Bardzo lubię koty. 😉 No i ostatecznie też dowiedziałam się o co chodzi z tym mini, że jest też maxi ;D. Trzymaj się ciepło. 😉

    Polubienie

  3. ~moniP pisze:

    Aaa jak ja lubie Twoj sposob pisania :)) Naprawde przyjemnie sie czyta, ale z tego co widze to nie tylko ja tak mowie 😀 Kolejny raz dowiedzialam sie czegos nowego o j. angielskim 🙂

    Polubienie

    • Martynka pisze:

      Witam.
      Niezmiernie cieszy mnie to, że komuś podoba się to jak piszę i o czym piszę. Dziękuję! 🙂
      Zapraszam do siebie ponownie, może będę w stanie przekazać kolejną nową informację o języku angielskim!
      Pozdrawiam, M.

      Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.